ADANANIN MAFYA BABALARI

ADANALI KABADAYILAR . ADANANIN MAFYA BABALARI

Merhabalar...........

Bugün sizlere cesur insanlarımız cesur Adana`lılarımız hakkında yazmak istiyorum.Cesur olmak her babayiğidin harcı değildir.Her konuda cesur olmak İŞ ,AŞK DOSTLUK, ARKADAŞLIK, EVLİLİK, FLÖRT tabi ki herkesin kolayca başa çıkabildiği şeyler değildir.                                                                                  

Adana`lı denince aklımıza ilk gelen  CESUR, YÜREKLİ ,GÖZÜ KARA, DELİKANLI ,MERT, DÜRÜST insanlardır.Bu saydığımız özelliklerin hepsini tek bir şahısta bulmak elbette ki mümkün değildir.

Gereksiz cesaret örnekleri ise hiçbir işe yaramaz.

Örneğin trafik ışığı yayalara kırmızı yanarken ,onu yeşil ışık sanıp karşıdan karşıya geçmeye çalışanlar.Trafikte yollar kapandığı zaman arabanın camını açıp el kol hareketi yapanlar hatta küfür edenler.Don Kişot gibi yel değirmenlerine saldıranlar (arabalara).

Aslında Çukurova Yiğidin Harman Olduğu yerdir.Hatta eski kabadayılardan birçoğu da güzel Adana`mızdandır.Kimler mi mesela?

Karikatür Duran, İnce Cumali ,Asfalt Rıza, Allahın Oğlu Kemal gibi.

Ancak bu kabadayılar günümüz modern erkeklerinden çok daha ileri görüşlü kültürlerine geleneklerine bağlı düzgün yaşayan insanlardı.Gençlerimiz de onları örnek alır ,düzgün bir hayat yaşarlardı.

Ancak günümüz gençleri sinema ve televizyonlarda izlediği mafya kılıklı ,hiçbir sebep yokken insan öldüren ,psikopat ve hasta ruhlu sözde kabadayılara özenmekte ve bu da sosyal hayatımızın her yerinde sorunlara yol açmaktadır.

Trafıkte yaşadıklarımız,namus adı altında yok yere ölen insanlarımız ,dolayısıyla dağılan aileleri ,sakat kalan insanlarımız gibi olumsuz sonuçları sıralayabiliriz. Ne yapmamız gerekiyor: Öncelikle görev biz basın mensuplarına düşüyor.

Yani öncelikle gençlerin gelişimini olumsuz yönde etkileyici bu tür yayın ve fılmlerden mümkün olduğunca uzaklaşılmalı yeni yetişen gençlerimizin psikolojılerini olumlu yönde etkileyici kendilerini geliştirici kültürümüzü yansıtan programlara önem verilmesi taraftarıyım.

Hatta abartarak söylüyorum ki ,bu yerel bütün edebi ve sanat dergilerinde de yer almıştır ki eski kabadayılarımızı ve yaşamlarını konu alan kısa fılmler bile yayınlayabiliriz. Kültürümüzden iyice uzaklaştırılmaya çalışıldığımız şu günlerde, bu gibi programlara, gerçekte , hayat tarzlarımıza, geleneklerimize, göreneklerimize yönelik programlara ve yazılara daha çok önem vermemiz gerekmektedir.

Tabii ki bunları güncelleştirip değiştirmeden geliştirmek ve güzel programlar ve yazılar yazmak bizlerin asıl görevi olmalıdır.

Biz basın olarak aydınlarımızın yardımları ve desteğiyle halkımızı bilinçlendirmeli ve şu an halihazırda içerisinde yaşadığımız kaosun daha da ileri gitmesine ve kültür erozyonu sonrasında halkımızın değerlerinin yok olmasına ve yozlaşmasına engel olamayız...

Zamanında bu asil millet Atamızın izinden ve güzel sözlerinden hareketle ‘Mevzu bahis vatansa milletse gerisi teferruattır’ dan hareketle vatan savunmasını dünyanın bütün süper güçlerine karşı başarıyla sağlamıştır.

Ve unutmayalım ki büyük Atamızın Adana da söylediği gibi ‘Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu güzel memlekette Adana da vukuu bulmuştur’ sözünü unutmayalım ve en azından Adana mızı hakkettiği övgüye layık hale getirelim.

Yazımı Adana da halihazırda nesli tükenmekte olan bir kabadayımızın su sözüyle bitiriyorum....

 

Biz ne babalar gördük güle güle öldük’...

Sevgi ve saygılarımla...

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !